Jednoduchá domáca kozmetika z Aloe vera

Jednoduchá domáca kozmetika z Aloe vera

Každý list aloe je plný hojivého gelu, ktorý sa bežne používa v domácom liečiteľstve najmä na popáleniny a drobné poranenia kože. Tento gél sa hojne využíva aj na výrobu domácej kozmetiky, na hydratáciu a zjemnenie pokožky.

Samotný čistý aloe vera gél má mnoho unikátnych vlastností, z ktorých najznámejšie sú: je antibakteriálne, antivírusové, antiseptické ale aj detoxikačné. Posilňuje imunitu, pôsobí protizápalovo a usmrcuje chorobné zárodky. Čiže očisťuje telo zvonka aj zvnútra.

Je súčasťou bežne predávaných výrobkov, lebo revitalizuje črevnú flóru, a pôsobí aj proti črevným parazitom. Pomáha tiež pri chorobách žalúdka, čriev a žlčníka, ale aj pri chronicky suchej koži, akné a zle sa hojacich ranách.

Vonkajšie použitie na pleť sa všeobecne doporučuje, a vaša pleť vám bude vďačná, keď jej takúto starostlivosť s aloe doprajete. Rastlina sa môže nanášať aj priamo na rany, pri napadnutí plesňou alebo na štípance od hmyzu či spáleniny od prudkého slnka. Chudnutie, detox aloe vera tiež zvládne bez problémov a pomôže vám s nimi.

Ktorú Aloe použiť

Najviac účinných látok, a preto aj najviac používaná je aloe stromovitá (Aloe arborescens) a aloe kapská (Aloe ferox). Najobľúbenejšie je však aloa pravá (Aloe Barbadensis Miller) tzv. Aloe vera.

Rod rastlín s typickým vzhľadom pochádza z východnej a južnej Afriky, odkiaľ sa začala pred mnohými tisíckami rokov šíriť do celého sveta. V domácich podmienkach sa jej darí veľmi dobre aj u nás. Aloe sa už dávno používala v civilnej ale aj vojnovej medicíne, ako dosvedčil bývalý poľný lekár Paracelsus. V Južnej Amerike, kam sa dostala s jezuitmi, ktorí ju užívali proti črevným parazitom, zdomácnela a jej šťava je považovaná za elixír života.

Gél je základ každej kozmetiky

Príprava tohto gélu je veľmi jednoduchá. Stačí odrezať jeden list – najlepšie ten spodný, najsilnejší.

Tento pozdĺžne prerezať a lyžičkou zoškrabnúť bielu dužinatú hmotu – gél, ktorý je základom pre naše kozmetické prípravky.

Pleťová maska ​​

Postup na prípravu pleťovej masky: gél z jedného listu aloe, jadnej čajovej lyžičky medu a jednej čajovej lyžičky jemného tvarohu. Gél prepasírujeme cez sitko a dobre premiešame s tvarohom a medom až vznikne hladká hmota. Maska sa aplikuje hneď po vyrobení. Necháme ju pôsobiť najmenej desať minút. Pri aplikácii sa vyhnite očnému okoliu. Nakoniec ju zmyjeme vlažnou vodou. Pre lepší účinok ešte použite hydratačný krém.

Pleťové mlieko

Na výrobu pleťového mlieka potrebujeme gél z dvoch listov aloe, tento pridáme do 100g panenského olivového oleja. Toto všetko dobre premiešame, vložíme do uzatvárateľnej fľašky a uložíme na dva týždne na chladné miesto, môžeme aj do chladničky. Počas tejto doby zmes niekoľkokrát dôkladne pretrepeme a nakoniec prepasírujeme cez sitko a prelejeme do tmavej fľaštičky, ktorú uchovávame v chladničke. Takto pripravené telové mlieko používame obvyklým spôsobom.

Čistiace tonikum

Z aloe vera gélu je možné si vyrobiť aj čistiace tonikum a odličovač. Stačí zmiešať niekoľko lyžičiek gélu s jednou lyžičkou glycerínu. Túto zmes uložíme do fľaštičky s viečkom a odložíme na chladnom mieste. Pred použitím vždy poriadne pretrepeme. Používa sa obvyklým spôsobom – vatovým tampónom. Pokožku zbavíte všetkých nečistôt a naviac ju aj hydratujete, spomalíte proces starnutia kožných buniek, čo je vítaný bonus tohto tonika.