Ako môžu esenciálne oleje posilniť váš imunitný systém

Ako môžu esenciálne oleje posilniť váš imunitný systém

Keď sa spomenie imunita, v hlave sa nám zobrazí, že existujú nejaké problémy. Pre lepšiu predstavu, imunitný systém je súbor buniek, tkanív a orgánov v tele, ktoré sa spoločne snažia chrániť organizmus pred infekciami, chorobami a inými nežiaducimi prejavmi, či látkami. Hneď po ľudskom mozgu je druhým najzložitejším systémom v ľudskom tele a jedným z najdôležitejších aspektov života na zemi.  Jeho hlavnou úlohou je rozpoznávať a bojovať proti cudzím látkam ako sú baktérie, vírusy, huby a parazity ako aj proti rakovinovým bunkám a iným poškodeným bunkám v tele. Bez imunity by sme do niekoľkých dní zomreli. Čiže by sme ho mohli nazvať naším osobným ochrancom i zabijajom, tak voči vplyvom z vonku ako aj z vnútra.

Náš imunitný systém má svoju pamäť a vie si dokonale zapamätať infekcie a látky, ktoré už raz napadli organizmus, a tak rýchlejšie a efektívnejšie reagovať pri opätovnom kontakte s nimi. No čo sa deje, keď jeho hlavná funkcia neustále zlyháva a my sa necítime vo svojej koží, alebo sa nám neustále opakujú rôzne ochorenia?

Náš imunitný systém funguje samostatne bez toho, aby sme mu hovorili, čo má robiť. Ako má reagovať, je mimo našu vedomú kontrolu a teda ako mu môžeme pomôcť? Čo je v našich možnostiach a schopnostiach v snahe podporiť ho?

Faktory, ktoré vieme ovplyvniť priamo, a ktoré veľmi vplývajú na správne fungovanie imunitného systému sú nasledovné. Vyvážené stravovanie doplnené kvalitnými a dobre vstrebateľnými výživovými doplnkami, dostatok pohybu (najlepšie na čerstvom vzduchu), dostatok kvalitného spánku a práca so stresom teda práca na našom emocionálnom a mentálnom zdraví či aromaterapia.

Esenciálne oleje sa využívajú už stáročia na zlepšenie kvality života ľudí. Sú to silné extrakty rastlín, ktoré sa získavajú z rôznych častí rastlín najčastejšie pomocou  parnej destilácie alebo lisovaním za studena. Aby sme využili silu esenciálnych olejov pre podporu nášho organizmu, musíme vedieť, ktoré z nich môžeme použiť a ako ich máme použiť, aby sme využili ich potenciál na maximum bezpečným spôsobom.

Predtým ako si esenciálny olej zakúpite, zaujímajte sa o jeho kvalitu, pôvod, testovanie, aby ste sa dostali k tým najkvalitnejším produktom

Najlepším spôsobom ako využiť potenciál prírodných produktov je zaradiť ich používanie do denného režimu. Pomoc nášmu organizmu denne je súčasťou prevencie. Esenciálne oleje sú najefektívnejšie, keď ich používate denne a to spôsobom, ktorý je pre vás príjemný.

Dlhoročne najvyužívanejším a najobľúbenejším prírodným produktom na podporu imunitného systému je zmes dōTERRA OnGuard, nazývaná aj ochranná zmes. Je zložená z esenciálnych olejov Wild Orange (Pomaranč), Eucalyptus (Eukalyptus), Cinnamon (Škorica), Clove (Klinček), Rosemary (Rozmarín). Okrem vône, ktorá nás povzbudí, dostane náš imunitný systém veľmi jemnou formou informácie, ktoré nesú voľné prchavé molekuly s obsahom látok ako Limonen, Cinnamaldehyd, Eugenol, 1,8 Cineole, Alfa-Pinén, Gáfor, ktorých terapeutické účinky sú podľa Evidence-Based essential oil therapy , Dr. Scott A.Johnson definované ako proti-zápalové, antibakteriálne, antioxidačné, antiseptické, antivírusové a antidepresívne.

Ako sa dá využiť?

U nás už od skorého rána beží difuzér – výber ranného oleja záleží na našom osobnom výbere, alebo podľa toho, čo chceme podporiť. Keď sa zameriavam imunitu, tak kvapnem 5 kvapiek zmesi doTERRA OnGuard.

Okrem difúzovania je veľmi príjemným a obľúbeným spôsobom nanášanie esenciálneho oleja alebo zmesí esenciálnych olejov na plôšky nôh. Už spomínaný OnGuard môžete jednoducho nariediť do podkladového tuku, ktorý si dáte do dlane, pridáte 2-3 kvapky a natrieť na plôšky nôh. Má to výhodu, ak by vám olej nevoňal, tak si dáte na nohy ponožky a jeho pôsobenie si užijete aj tak.

OnGuard je veľmi obľúbená zmes esenciálnych olejov na podporu imunity a môžete ju nájsť aj vo forme kapsuliek ako OnGuard guľôčky, alebo softgelov OnGuard softgely, ktoré sú okrem 5-tich olejov obohatené o esenciálny olej Melissa (Medovka), Black Pepper (Čierne korenie) a Oregano (Oregáno), táto forma je určená na vnútorné použitie.

Ďalšie esenciálne oleje na podporu imunity sú:

Arborvitae, Black Pepper, Cassia, Cinnamon, Clove, Eucalyptus, Frankincense, Geranium, Ginger, Grapefruit, Helichyrsum, Lemongrass, Melissa, Neroli, Oregano, Petitgrain, Pink Pepper, Rosemary, Tea Tree, Thyme, Turmeric  a zmesi dōTERRA:  DDR Prime, ZenGest, Air, Zendocrine, Cheer, Aromatouch.

Esenciálne oleje dōTERRA si môžete zakúpiť aj na www.terramia.sk. A to najlepšie na tom je, že ich môžete získať so zľavou až 25% pri otvorení vlastného účtu dōTERRA na www.terramia.sk.

Je dôležité si uvedomiť, že esenciálne oleje nie sú náhradou za lieky alebo lekárske ošetrenie. Sú však skvelým spôsobom, ako podporiť zdravý životný štýl a posilniť svoj imunitný systém prirodzenou cestou. Pri používaní esenciálnych olejov na podporu zdravia a wellness vždy dbajte na bezpečnostné opatrenia a postupujte podľa odporúčaní výrobcu.